ВОЛОЧИСЬКА МІСЬКА РАДА
офіційне інтернет-представництво
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

«Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція»: на Хмельниччині відбувся Форум громад

Дата: 23.09.2024 09:15
Кількість переглядів: 56

Фото без опису

На запрошення Хмельницької обласної ради 20 вересня у Хмельницькому відбувся Форум громад Хмельниччини на тему: «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція». Захід об’єднав більше 150 учасників.

Організовано зібрання спільно з Комітетом  Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісом Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»).

Модерував захід народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін.

У роботі форуму взяли участь народні депутати України, голова Хмельницької обласної ради, Віце-президент Української асоціації районних та обласних рад з питань соціальної політики та охорони здоров’я Віолета Лабазюк, заступники голови обласної ради Володимир Гончарук і Тетяна Зеленко, депутати обласної ради, голова Волинської обласної ради Григорій Недопад, керівництво Хмельницької обласної військової адміністрації, Агенції регіонального розвитку області, міські, селищні та сільські голови територіальних громад регіону, представники Всеукраїнських Асоціацій органів місцевого самоврядування.

Фото без описуУ своєму виступі Віолета Лабазюк зазначила, що організовуючи форум громад, ставилася мета щодо обговорення стратегічних питань діяльності органів місцевого самоврядування, які потребують вирішення на державному рівні.

«Завдяки Збройним силам України Хмельниччина, як тиловий регіон, має можливість створювати сприятливі умови для розвитку бізнесу, а це нові робочі місця, тим самим наповнювати місцеві бюджети. Разом з тим, проводиться робота з підтримки релокованих підприємств, яких на сьогодні в області понад 60. Також надається підтримка внутрішньо-переміщеним особам, створюються умови для їх соціалізації в громадах, – зауважила Віолета Олександрівна. – Але не менш важливою є наша інтеграція до європейської спільноти, де рівень життя, стандарти медичного обслуговування, освіти, і соціального захисту є орієнтирами для нашого розвитку. У цьому контексті обмін досвідом, співпраця з міжнародними партнерами та запровадження кращих практик є ключовими».

Під час трьох панельних дискусій форуму учасники проаналізували низку важливих питань, які стосуються фінансової спроможності органів місцевого самоврядування, законодавчого врегулювання їхньої діяльності, міжнародної співпраці місцевих рад та залучення іноземних інвестицій на розвиток громад. Як було зауважено під час засідання, сьогодні перед органами місцевого самоврядування існує два виклики: здатність ОМС брати участь у міжнародних проєктах та відповідати за міжнародну діяльність, а також працювати над механізмом допомоги громадам для запуску цих проєктів. Окрім інших чинників, Україні для вступу до Європейського Союзу потрібна – адаптація українського законодавства, готовність держави та надання якісних послуг жителям.

Власне ці завдання й передбачені в оновленій Державній стратегії регіонального розвитку (ДСРР) на 2021-2027 роки, яка територіально орієнтована, враховує виклики сьогодення та завдання євроінтеграції, спирається на реальні потреби регіонів та громад.

Зміни до Державної стратегії регіонального розвитку є результатом спільної роботи місцевих і регіональних влад, асоціацій органів місцевого самоврядування, експертної спільноти та громадянського суспільства. Це важливий крок з наближення державної регіональної політики до ключової політики Європейського Союзу – політики згуртованості.

Вкотре представниками громад та Асоціацій ОМС було озвучено позицію про необхідність повернення «силового» ПДФО в місцеві бюджети та про необхідність збереження 64% ПДФО в бюджетах територіальних громад. Це одна з головних умов фінансової спроможності, а для деяких громад – питання виживання мешканців.

Окрім того, учасники дискусії акцентували увагу на питаннях євроінтеграції, міжнародного територіального співробітництва, співпраці українських громад з проєктами і програмами Європейського Союзу, обговорили сучасний стан та нові можливості для органів місцевого самоврядування щодо співробітництва з європейськими громадами та залучення коштів європейських фондів через програму Interreg Europe. Адже міжнародна співпраця є ключовим фактором для розвитку громад.

Окремі міські та селищні голови територіальних громад області поділилися напрацюваннями своїх команд щодо розвитку співробітництва з муніципалітетами в країнах ЄС та залучення коштів іноземних фондів, а також удосконалення діяльності галузевих підрозділів місцевих рад з метою покращення надання послуг населенню у сфері охорони здоров’я, освіти, соціального захисту в умовах воєнних викликів. Йшла мова й про залучення радами міжнародної фінансової підтримки для реалізації місцевих проєктів та ініціатив, ефективне управління відходами та впровадження міжнародних практик поводження твердих побутових відходів, використання туристичного потенціалу та залучення інвестицій для розвитку місцевої інфраструктури.

Фото без опису

У дискусії взяли участь Волочиський міський голова Костянтин Черниченко,  Солобковецький сільський голова Сергій Когут, Меджибізький селищний голова Олександр Ткач, Старокостянтинівський міський голова Микола Мельничук, Славутський міський голова Василь Сидор, Шепетівський міський голова Віталій Бузиль та Староушицький селищний голова Анатолій Тимчук.

У зв’язку з російсько-українською війною та непростими реаліями сьогодення, посадовці зосередили увагу й на впровадженні в громадах ветеранської політики, реабілітації та соціальному захисті ветеранів, допомозі внутрішньо-переміщеним особам, підтримці та розвитку у громадах бізнесу.

Форум громад Хмельниччини «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція» об’єднав однодумців, став не лише комунікаційним майданчиком для діалогу та обміну досвідом, а також платформою для акумулювання пропозицій та зауважень, які стануть підґрунтям для прийняття удосконалених законодавчих ініціатив, спрямованих на зміцнення місцевого самоврядування, взаємодії між усіма гілками влади та налагодження міжнародного партнерства. А це особливо важливо зараз, з початком обговорення проєкту Закону “Про Державний бюджет України на 2025 рік”.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора