Програма реінтеграції ветеранів
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 1338 від 29 листопада 2022 р., «Деякі питання надання психологічної допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та деяким іншим категоріям осіб» з метою реалізації права особам, які звільняються або звільнені з числа ветеранів війни та членів їх сімей на безоплатну психологічну допомогу Міністерством у справах ветеранів України (далі – Мінветеранів) розроблено 3-рівневу систему надання психологічної допомоги ветеранам, запроваджено ведення Реєстру суб’єктів надання послуг із надання психологічної допомоги (далі – Реєстр).
Метою надання психологічної допомоги є збереження та відновлення психічного здоров’я, загального благополуччя та якості життя, профілактика та попередження розвитку психічних та поведінкових розладів отримувачів послуг, подолання складних життєвих обставин, зниження частоти та тяжкості наслідків травматичних подій для психічного здоров’я особи, попередження інвалідності.
Психологічна допомога передбачає діагностику психологічного стану отримувача послуг; підтримку та відновлення функціонування особи у фізичній, емоційній, інтелектуальній, соціальній сфері; психотерапію психічних та поведінкових розладів та станів, які виникли внаслідок травми, участі у бойових діях, надзвичайних ситуацій, полону, відбування покарання тощо; психосоціальну підтримку отримувача послуг та членів його сім’ї.
Відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із психологічної допомоги ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб, постраждалим учасникам Революції Гідності, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 497 від 12 липня 2017 р., Мінветеранів здійснює відшкодування вартості наданих послуг із психологічної допомоги на підставі поданих в установленому порядку звітів про послуги, які надані у звітному періоді відповідно до укладених договорів про відшкодування вартості послуг в межах бюджетних асигнувань, передбачених на відповідний період, та актів наданих послуг на рахунки суб’єктів надання послуг, зазначені у договорах про відшкодування вартості послуг.
Постановою № 1338 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2023 р. № 1270) створено умови для залучення недержавних надавачів послуг, забезпечивши погодинну оплату у розмірі 254,18 грн (без податку на додану вартість). На третьому рівні залучаються надавачі послуг із психологічної допомоги з числа тих, хто має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, проте не уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій із НСЗУ. Відшкодування визначене як глобальна ставка на місяць на одну команду з чотирьох фахівців та становить 153 100 гривень (без податку на додану вартість). Підвищено вимоги до суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги, зокрема, у разі психотерапії депресивних, тривожних, адаптаційних, гострих стресових та посттравматичних стресових розладів, які виникли внаслідок хвороби/травми, участі у бойових діях або надзвичайних ситуаціях, полону, перебування в місцях позбавлення волі, інших станів здоров’я, що можуть призвести до обмеження повсякденного функціонування, фахівець повинен мати обов’язкову додаткову спеціалізацію (сертифікацію) за одним з методів психотерапії з доведеною ефективністю, що мають сильну доказову базу міжнародних досліджень та рекомендовані міжнародними протоколами, або проходять навчання за одним з таких методів психотерапії під супервізією. Постановою № 1338 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2023 р. № 1270) доповнено нормами про здійснення контролю та обліку надання послуг із психологічної допомоги, оцінювання її якості, що відбуваються із залученням структурних підрозділів з питань ветеранської політики. Щоб стати надавачем послуг та отримувати відшкодування від Мінветеранів, потрібно додати заяву до Реєстру суб’єктів надання послуг із надання психологічної допомоги для ветеранів та членів їх сімей (для другого та третього рівнів).
Суб’єкти надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей можуть подавати відповідний пакет документів для включення до Реєстру за посиланням на “Кабінет надавача” (Кабінет отримувача послуг): http://surl.li/fqqelm. Наразі продовжується процес включення до Реєстру суб’єктів надання послуг, які будуть надавати послуги із психологічної допомоги на другому та третьому рівнях. Перелік суб’єктів надання послуг, включених до Реєстру, оприлюднено на офіційному вебсайті Мінветеранів, який періодично оновлюється (http://surl.li/uyegjp). Водночас Мінветеранів розробило покрокову інструкцію (інформаційну графіку) подання заяви в електронній формі для отримання послуги реєстрації в Реєстрі суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей (http://surl.li/yqaqof).
Додатково інформуємо, щодо необхідності використання проєкту Мінветеранів “MARTA” (Mental Adaptation and Rehabilitation Tools and Analysis) (далі – MARTA). MARTA – інформаційна система визначення та аналізу станів психічного здоров’я та надання інформаційних, оперативних довідок користувачеві. Це доступна психологічна підтримка для ветеранів війни та членів їх сімей, яка надає можливість перевірити свій психологічний стан. Завдяки MARTA користувачі мають можливість анонімно та самостійно провести перевірку свого психічного здоров’я та отримати
рекомендацію з його поліпшення. За допомогою системи можна ознайомитися з психоедукаційними матеріалами та, за потреби, звернутися на “гарячу лінію”.
З метою доступності ветеранам війни та членам їх сімей щодо можливості отримання кваліфікованої безоплатної психологічної допомоги Мінветеранів на ресурсі MARTA розміщено переход з ресурсу MARTA на інші ресурси, зокрема на суб’єкти надання послуг із психологічної допомоги, які включені до Реєстру.
Також скористатися MARTA можуть фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, надавачі соціальних, зокрема фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, члени громадських об’єднань ветеранів та осіб з інвалідністю, працівники закладів охорони здоров’я та закладів освіти, працівники органів військового обліку, центрів комплектування та соціальної підтримки, соціальних служб, інші громадські та благодійні організації відповідного напряму діяльності, релігійні організації, які не є фахівцями у сфері психічного здоров’я, але пройшли відповідну підготовку та надають психологічну допомогу на першому рівні. Функціонування ПЗ модуля “Ядро” ІС ВАCПЗ “MARTA” забезпечено за посиланням: https://marta.mva.gov.ua