ВОЛОЧИСЬКА МІСЬКА РАДА
офіційне інтернет-представництво
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Україна вводить нову систему з базовою військовою підготовкою

Дата: 14.06.2024 09:01
Кількість переглядів: 68

Фото без опису

 

З 18 травня 2024 року в Україні діє новий законодавчий акт № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який заміняє традиційну строкову службу на базову загальновійськову підготовку (БЗВП) та базову військову службу (БВС), яка стає обов’язковою до 25 років. Ці зміни спрямовані на підвищення ефективності військової підготовки та обороноздатності країни.

Закон вводить такі ключові положення:

 • базова загальновійськова підготовка (БЗВП): БЗВП стане обов’язковою для всіх студентів-чоловіків, що навчаються у вищих навчальних закладах. Жінки можуть проходити БЗВП за бажанням. Підготовка розпочнеться з 1 вересня 2025 року і буде проводитися у військових навчальних закладах, навчальних підрозділах закладів вищої освіти та інших спеціалізованих установах.
 • базова військова служба (БВС): Чоловіки, а за бажанням і жінки, направлятимуться на БВС після досягнення 18 років і до 25 років. БВС є наступним кроком після БЗВП та включає практичну військову підготовку.
 • вимоги до державної служби та місцевого самоврядування: ті, хто бажає працювати на державній службі або в органах місцевого самоврядування, не можуть вступити на службу без проходження БЗВП, крім осіб, визнаних непридатними за станом здоров’я.
 • порядок направлення на базову військову службу: Процес включає медичний огляд, професійно-психологічний відбір, засідання комісії та прибуття за призначеним місцем та часом.

Процедура направлення на БВС включає кілька етапів:

 1. Медичний огляд і професійно-психологічний відбір:це перший крок, у межах якого перевіряють загальний стан здоров’я призовника, його психологічну стійкість і придатність до служби.
 2. Засідання комісії:після первинних перевірок комісія розглядає кожного кандидата, щоб визначити подальші кроки його служби.
 3. Прибуття на відправлення:останнім етапом є прибуття до навчальної частини або центру, де власне й проходить базова військова підготовка.

Відстрочка та звільнення від БВС

Закон також передбачає можливості для отримання відстрочки від служби. Причини для відстрочки можуть включати:

 • тимчасову непридатність за станом здоров’я;
 • навчання у закладах освіти різних рівнів;
 • сімейні обставини або інші поважні причини, що вимагають присутності призовника вдома;
 • юридичні обставини, такі як розгляд кримінальних справ.

Перспективи та вплив на суспільство

Новий закон має потенціал значно підвищити рівень підготовленості українських громадян до оборони країни, а також посприяти розвитку військових кадрів. Водночас він зобов’язує молодь до активнішої участі у військовій підготовці, що може викликати змішану реакцію в суспільстві.

Завдяки цим реформам Україна робить важливий крок уперед до створення професійнішої й адаптивнішої системи оборони, здатної відповідати сучасним викликам. Але для успішної реалізації цих ініціатив необхідне чітке регулювання та координація на всіх рівнях управління, а також підтримка з боку громадськості.

Джерело: Український ветеранський фонд Мінветеранів


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора